Конвенција Савјета Европе о заштити дјеце од сексуалног искориштавања и сексуалне злоупотребе усвојена је 2007. године. Конвенцију су до сада ратификовале 42 државе, а БиХ је исту ратификовала 27.9.2012. године. Комитет министара Савјета Европе прогласио је 18. новембар Европским даном заштите дјеце од сексуалне експлоатације и сексуалног злостављања с циљем подизања свијести о сексуалном злостављању дјеце и његовом спречавању и промоције и имплементације Ланзароте конвенције.
Конвенција у циљу заштите дјеце од различитих облика сексуалног злостављања и искориштавања, обавезује државе на цијели низ мјера и активности, између осталог: образовање дјеце о ризицима сексуалног искориштавања и сексуалног злостављања, приступ програмима и мјерама интервенције, усвајање националних мјера координације и сарадње, успостављање мјера заштите и помоћи жртвама, адекватне казне за починиоце, успостављање регистра починилаца.
Шта смо урадили?
1. На иницијативу Омбудсмана за дјецу:
а) програми превенције различитих облика насиља над дјецом су саставни дио школског програма,
б) потписан је Протокол о поступању у случају насиља, злостављања или занемаривања дјеце,
ц) измијењен је Кривични закон којим између осталог:
- застара за ова кривична дјела тече од пунољетства дјетета,
- пооштрене су казне за починиоце ових кривичних дјела
- онемогућено је ублажавање казне,
- обавезан је психосоцијални третман починиоца,
- законом је онемогућено да ова лица, послије издржане казне раде са дјецом по било којем основу.
д) успоставља се регистар лица правоснажно осуђених за кривична дјела сексуалне злоупотребе и искориштавања дјеце (Влада утврдила Нацрт Закона)
е) успостављен је Центар за подршку дјеци жртвама различитих облика насиља, злостављања и занемаривања
ф) Институција је реализовала 130 радионица „Да ли знамо шта је насиље?̋ у основним и средњим школама с циљем едукације дјеце о препознавању свих врста насиља, те његове превенције и пријављивања.