Безбједна школска средина је право ученика и обавеза и одговорност наставника.
Свако дијете има право на заштиту од сваког облика насиља, не постоји ни један разлог због којег би дијете трпило насилно понашање од било кога, нити и један разлог којим се може правдати изостанак реакције одраслих у предузимању мјера у заштити дјетета.
Три су кључне ријечи: право, правила, одговорност.
· Право - Сваки ученик има право на безбједну школску средину
· Правила - Школа мора јасно дефинисати правила школске дисциплине, која под истим условима важе за све у школи
· Одговорност - Родитељи и наставници имају одговорност за стални надзор и благовремену реакцију у свим случајевима насиља међу дјецом, али и дјеца имају одговорност за поштовање права других и другачијих. Наставници и родитељи морају да покажу да све држе под контролом и да неће толерисати да било који ученик повређује другог ученика.
Насиље међу дјецом никада није оправдано и свако се може и мора спријечити. То и јесте порука Међународнг дана превенције вршњачког насиља.
Овај дан обиљежава се задње сриједе у мјесецу фебруару с циљем да се укаже на присутност проблема вршњачког насиља и његове посљедице на развој и одрастање дјетета и неопходну сарадњу школе и родитеља у препознавању насилног понашању код дјеце и благовремене реакције у сваком појединчном случају.
Тим поводом Омбудсман за дјецу данас ће присуствовати обиљежавању Дана превенције вршњачког насиља у ОШ „Милан Ракић" у Карановцу, а 22.02.2017. године и централној манифестацији „Стоп, вршњачком насиљу" у ОШ „Алекса Шантић" у Бањалуци.